خم کاری (Bending)

خم کاری (Bending) چیست و چه کاربردی دارد؟

خم کاری، برش کاری با استفاده از دستگاه لیزر، پانچ لوله ها و ورق های فلزی، طراحی بدنه های فلزی، طراحی و ساخت قطعات فلزی لوازم خانگی از جمله خدماتی می باشد که پویان فلز ارائه می کند که تمامی این خدمات برای راحتی شما انجام میگیرد. حال در خصوص خم کاری و دیگر خدماتی که شرکت پویان فرم فلز نیز انجام می دهند، می خواهیم توضیحاتی بدهیم.

 

خم کاری چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

انواع روش های خم کاری (Bending)

 

در این بخش در رابطه با خمکاری و کاربرد های آن برای شما مطالبی اراده شده است که بهتر است تا پایان مطلب ما را دنبال کنید. 

 

خم کاری چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

خم کاری ورق های فلزی یکی از خدمات شرکت پویان فلز می باشد. حال این سؤال ذهن برخی از افراد را به خود درگیر می کند که خم کاری چیست و چگونه انجام می گیرد؟

خم کاری همانطور که از اسم آن نیز پیداست خم کردن ورق های فلزی می باشد که هدف از این خم کاری ورق های فلزی استفاده در باکس های فلزی برای ساخت وسایل الکترونیک، استفاده در کشتی سازی، وسایل کشاورزی و دامداری می باشد.
برای خم کاری ورق های فلزی از نیروی مکانیکی کمک گرفته و صفحات فلزی را زیر فشار قرار می دهند و سپس صفحات و ورق های فلزی را خم و زاویه دار میکنند.

 

خم کاری چیست؟

 

برای خم کاری ورق های فلزی از ماشین آلات مختلفی استفاده می شود که یکی از این ماشین ها CNC می باشد. حال روش خم کاری ورقه ی فلزی بدین صورت می باشد که این ورق بر روی سمبه قرار میگیرد که این وسیله یک قطعه ی توخالی می باشد که صفحه را ثابت نگه می دارد.
سپس با استفاده از وسیله ی فولادی به نام پانچ فشار زیادی از بالا به این ورقه وارد می شود و خم کاری صورت میگیرد. میزان خم کاری اعمال شده بر روی این ورق فلزی به میزان فشار پانچ بستگی دارد. هرچه فشار پانچ بیشتر باشد زاویه خم کاری نیز بیشتر می باشد.برای مشخص شدن شکل هایی ورق نیز باید به شکل سمبه و نوع پانچ دقت کرد. برای مثال اگر نیاز باشد تا بر روی ورق علاوه بر خم کاری شکل و طرحی نیز ایجاد شود باید پانچ تعویض شود.

 

خم کاری در واقع به تغییر زاویه و تغییر فرم ورق های فلزی گفته می شود که این تغییر زاویه و تغییر فرم در ورق های فلزی به صورت های مختلف انجام می شود.

خم کاری در صنعت ورق کاری و اصول اولیه آن

 

خم کاری چیست؟

 

 

انواع روش های خم کاری (Bending)

خم کاری روش های مختلفی دارد که تمامی این روش های مختلف با توجه به جنس ورق، ضخامت و طرح مورد نظر شما مورد استفاده قرار میگیرد. بهتر است بدانید که مختلف بودن جنس این ورق ها باعث می شود تا خم کاری به 2 روش صورت بگیرد:

 1- خم کاری با گرم کردن ورق

2- خم کاری با سرد کردن ورق

اگر ورق فلزی دارای کربن بیش از 1.2 باشد در این صورت باید از روش گرم کردن ورق برای خم کاری استفاده شود و اکثراً ورق های آلومینیومی و غیر آهنی می باشد که با روش سرد کردن به خم می شوند.
هنگامی که با گرم کردن ورق کار خم کاری صورت میگیرد باید میزان فشـــار اعمال شده بســیار دقیق محاسبه شود زیرا در صورتی که فشار وارد شده بیش از اندازه باشد و یا خیلی کم باشد ورق دچار آسیب می شود. برای مثال ممکن است ورق دچار ترک خوردگی، چین خوردگی و یا کم شدن ضخامت در ناحیه ی خم کاری شود.

 

خم کاری چیست؟

 

 

پس برای انتخاب فشار مناسب باید به ضخامت ورق، جنس ورق و شکل نهایی بسیار دقت شود تا آسیبی به ورق نرسد و خسارت به بار نیاید.

خم کاری فلز می تواند به صورت خم کاری v، خم کاری u، خم کاری فلنج، خم کاری برشی، خم کاری هوایی، خم کاری منحنی و خم کاری دورانی باشد. هر یک از این روش های خم کاری با توجه به خواسته ها و نیازمندی های شما انجام میگیرد.

شرکت پویان فلز برای خم کاری فلزات از پیشرفته ترین و مجهزترین دستگاه ها استفاده میکنند. همچنین تمامی خدمات طراحی بدنه های فلزی و طراحی و ساخت قطعات فلزی لوازم خانگی نیز با استفاده از دستگاه لیزر و پیشرفته ترین دستگاه ها صورت میگیرد و تمامی این دستگاه نیز زیر نظر کارآمد ترین و حرفه ای ترین افراد قرار دارد تا هیچ اشتباهی در کار صورت نگیرد. هدف اصلی این شرکت جلب رضایت مشتری با تحویل با کیفیت ترین کار ها می باشد.

خم کاری, خمکاری, خدمات سی ان سی, خدمات خم CNC, خدمات خم سی ان سی, پویان فلز, پویان فرم فلز, خمکاری فلزات, خمکاری قطعات فلزی

اطلاعات تماس

همراه پویان فرم فلز